Fordíts elegendő időt és erőforrást a tervezésre

 

Bevezetés

A tervezésre fordított idő és erőforrás alapvetően határozza meg egy termék vagy szolgáltatás sikerét. A tervezési folyamatra megfelelő hangsúlyt kell fektetni, szükséges felismerni, hogy a tervezési fázis kiemelt jelentőséggel bír a projekt sikere szempontjából.

Az állami informatikában ez idáig nem volt egy központi segédlet, amely megfogalmazza az állami szervek számára, hogy mi jellemzi a jó állami szolgáltatásokat, és milyen kulcslépések szükségesek a hozzájuk vezető úthoz.

Hiszünk abban, hogy az állami szolgáltatások lehetnek jobbak, ezért - a nemzetközi téren legjobb állami és piaci gyakorlatok megismerését követően - megalkottuk a szolgáltatási sztenderdet, melynek irányelvei biztosítják, hogy jó minőségű és felhasználóközpontú digitális állami szolgáltatások készüljenek. A szolgáltatási sztenderd rendszere tehát egyfajta sorvezető a szervezetek számára, azonban a sikeres alkalmazásukhoz elengedhetetlenül fontos, hogy felismerjük a tervezés jelentőségét és a sikerre gyakorolt hatását.

A szolgáltatás megtervezése során törekedj arra, hogy megfelelő időt és erőforrást allokálj a szolgáltatástervezési irányelvek lehető legteljesebb érvényesítésére.

 

A nem megfelelő tervezés kockázata

Amennyiben nem fordítunk elegendő figyelmet a tervezésre, felmerül annak a kockázata, hogy a további irányelvek alkalmazása sérül. Az állami informatikai fejlesztések során tapasztalatunk szerint sajnos gyakran lerövidül a tervezés, feltételezésekre, megérzésekre és berögzült mintáinkra hagyatkozunk egy alkalmazás vagy szolgáltatás kialakításakor. Amennyiben a szolgáltatásainkat a valóságtól elrugaszkodva, elnagyoltan tervezzük meg, nem kutatunk, nem azonosítjuk a szolgáltatásunk célcsoportját, nem vonjuk be a célcsoportot a tervezésbe, nem építünk prototípust és nem validáljuk azt, felmerül a veszély, hogy olyan alkalmazást élesítünk, amely funkcióinak nagy részére nem lesz tényleges állampolgári igény.

 

Miben segíthet a megfelelő tervezés

A megfelelő tervezés tehát segít abban, hogy kiderítsük mi az igazán hasznos és értékes megoldás, és azt kezdjük el megtervezni és megvalósítani. Emellett a megfelelő tervezéssel idő és pénzt spórolhatunk.

A termék tervezési szakaszában a drótvázon vagy egyéb prototípuson nagyon olcsó és könnyű változtatni, ekkor még nem történik konkrét fejlesztés, egyszerűbb, gyorsabb, rugalmasabb ezeket az iterációs köröket elvégezni. Ezzel a konkrét fejlesztési szakaszra a megoldás már letisztult, a tervezett felhasználói kör által validált megoldás születhet. Ennek eredményeképpen jóval kisebb scope-pal rendelkező megoldás kerül a fejlesztők elé, sokkal kevesebb fejlesztési erőforrással pontosan olyan megoldás születik, amelyre ügyféligény van, utólag minimális a módosítások száma.

 

Tervezést befolyásoló tényezők

A megfelelő tervezést befolyásolja a rendelkezésre álló idő és pénz, a pénzügyi erőforrások rendelkezésre állása, külső elvárások és szervezeti kultúra. Nagyon ritka, hogy a tervezést befolyásoló valamennyi tényező egységesen és optimálisan rendelkezésre áll egy adott fejlesztés során, a helyzet a legritkább esetben optimális, azonban mindig törekedni kell a lehető legteljesebb tervezési folyamat megvalósítására, ez még rövid határidős fejlesztések esetében is megvalósítható, sok esetben néhány workshop, együtt gondolkodás és az irányelvek alapszintű érvényesítése is nagy mértékben tudja javítani a termék, szolgáltatás sikerességét.

 

Mire használd ezt a Playbookot

Kiemelendő, hogy az irányelvek, útmutató (playbook) és követelmények kialakítása során a bevált, a gyakorlatban több éve használatban lévő - elsősorban - észt, brit, ausztrál, kanadai és egyesült államokbeli példákat, valamint az iparágban elterjedt és széles körben elfogadott módszertanokat vettük és vesszük alapul a legjobb eredmények elérése érdekében.

Fel kell ismernünk, hogy amennyiben a magyar állam az állampolgároknak nyújtott digitális megoldásokkal valódi sikereket kíván elérni, úgy alapvető szemléletváltásra van szükség a szolgáltatások tervezése során. Ahhoz, hogy a kínált megoldásokat az állampolgárok széles körben használják, és ami még ennél is több, szeressék, elengedhetetlen a service design szemléletű tudatos tervezés, a mélyreható kutatómunka és a szorosan értelmezett tervezést megelőzően az ötletek állampolgári hasznosságon alapuló validációja.

Természetesen ez a fajta szemléletváltás kihívást jelent az állami szervezetek számára. Az irányelvek, ez az útmutató és az irányelvekhez rendelt követelményrendszer azt a célt szolgálja, hogy hatékony segítséget nyújtsunk az ügyfeleinknek a szemléletváltás megértésében és az új módszertanok konkrét alkalmazásában.

 

Mi a Digitális Szolgáltató Központ

A Digitális Szolgáltató Központ azért alakult, hogy szakmai támogatást és egységes keretrendszert biztosítson a szervezeteknek a modern módszerekkel történő szolgáltatásfejlesztéshez. Támogatjuk a digitális állami szolgáltatások megvalósítását, az ötletek megszületésétől a fejlesztésen át egészen az élesítést követő visszamérésig.

Útmutatás

Bevált módszerekre definiálunk folyamatokat és sztenderdeket, amelyeket felhasználva sikeresebb lehet a szolgáltatásod megvalósítása. Megmutatjuk, mi jellemzi a jó állami szolgáltatásokat és milyen lépések szükségesek a hozzájuk vezető úton.

Képességfejlesztés

Segítjük a munkádat a megfelelő módszerek bemutatásával, oktatással és tanácsadással. Lehetőséget biztosítunk az elképzeléseid önálló megvalósítására is az útmutatók és eszközeink segítségével, de szívesen adunk tanácsot is a sikeres megvalósításhoz.

Értékelés

Igyekszünk szemmel tartani a fejlesztéseidet és találni olyan közös alkalmakat, ahol együtt jó irányban tudjuk tartani a fejlesztéseket, projekteket. Közösen biztosítjuk az alapelvek megvalósulását, a konzisztenciát és a közérthető, egyszerű megoldásokat.

Feltérképezés, mérés

Folyamatosan egységesítjük, mérjük és optimalizáljuk a szolgáltatásokat. Átlátható rendszereket és egységes, kiváló felhasználói élményt nyújtó szolgáltatásokat szeretnénk.